storage

FAST VP چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

FAST VP مخفف عبارت Fully Automated Storage Tiering for Virtual Pools است. یک راهکار هوشمندانه که بصورت پویا داده ها را با توجه به نرخ دسترسی به آنها، بروی لایه های مختلف Storage جابجا می نماید. FAST VP هارد دیسک ها را به 3 لایه مختلف ( در آموزش Storage Pools در مقابل RAID Groups توضیحات لازمه ارائه شده است.  ) که به آنها Tier می گوید، تقسیم می کند :

   (که می توانند تا 4 ترابایت فضا داشته باشند)

مزیت اصلی FAST VP کاهش هزینه کل نگهداری داده ها است. FAST VP با ترکیب هارد های گران و ارزان می تواند یک فضای با سرعت بالا تولید نماید. ایده اصلی بر اساس این واقعیت است که، تنها بخشی ( که عموما هم بیش از 5% نمی شود ) از کل داده بصورت مداوم مورد دسترسی قرار می گیرد. بر این اساس ما می توانیم اینگونه از داده ها را که " دارای فعالیت زیادی " هستند را بروی لایه پر سرعت یک Heterogenous Pools قرار داده و مابقی داده ها را بر اساس نرخ دسترسی بروی لایه های بهدی توزیع نماییم. تصویر زیر قبل و بعد از از این عمل را نشان می دهد

 

Tiering policies

FAST VP یک قابلیت خودکار است که با تبعیت از یک سری سیاستهای تعریف شده از سوی کاربر، از جانمایی صحیح داده ها و عملکرد مناسب Storage اطمینان حاصل می کند. FAST VP با بهره مندی از الگوریتم های پیچیده و با توجه به نرخ دسترسی به هر قسمت ( Slices )، در صورت نیاز اقدام به جابجایی بین لایه های مختلف خواهد کرد. برای این منظور شما می توانید در سطح یک LUN سیاست خود را تعیین نمایید. این سیاست ها عبارتند از :

 

 • Highest Available Tierاین سیاست زمانی که سریعترین Response Times اولویت مد نظر است، استفاده می شود. در این سیاست، با سریعترین Slices شروع می نماید و پس از اتمام ظرفیت سریعترین لایه، به سراغ لایه بعدی می رود.

 

 • Auto-Tier : عموما بخش کوچکی از کل داده های شما، مسبب درصد بزرگی از کل I/O تولید شده هستند. با بهره گیری از این سیاست، این درصد کوچک به سریعترین بخش Tier جابجا می گردد، در حالیکه ما بقی داده ها بروی همان بخش کم سرعت تر نگهدارای می شوند. سیاست Auto-Tier بصورت خودکار اقدام به جابجایی Slice ها بین Tier های مختلف می نماید. به هنگام کمبود فضا در هر Tier، سیاست Highest available Tier بر سیاست Auto-Tier ارجحیت دارد.

 

 • Start High then Auto-Tier : این سیاست، بعنوان سیاست پیش فرض هر LUN تولید شده است. این سیاست در ابتدا از مزایای Highest Available Tier بهره می گرد و آنگاه به سراغ سیاست Auto-Tier می رود. در این سیایت در ابتدا تمامی داده ها بروی سریعترین Tier جانمایی می شوند و آنگاه با توجه به نرخ دسترسی داده ها بروی Tierهای مختلف توزیع می شوند.

 

 • Lowest Available Tier : این سیاست زمانی اولیت پیدا می کند که هزینه کل نگهداری داده  مهم باشد. به همین دلیل داده بروی کم سرعت ترین Tier که کم هزینه ترین نیز می باشد، نگهداری می شود.

 

 • No Data Movement : این سیاست تنها پس از ساخت یک LUN قابل دسترسی است. همانگونه هم که از نام آن بر می آید داده ها همیشه در موقعیت فعلی خود باقی می مانند و جابجا نمی شوند. با این وجود EMC اقدام به جمع آوری داده های لازم جهت فرآیند Tiering می کند تا اگر در آینده خواستید سیاست را مثلا به Auto Tier تغییر دهید، Storage داده های لازمه را در اختیار داشته باشد.

 

Data Relocation

Data relocation فرآیند جابجایی داده ها میان Tier ها مختلف موجود در یک Pool است. این فرآیند بر اساس Tiering Policy و داده های جمع آوری شده از نرخ دسترسی به Slice های LUN صورت می گیرد. شما می توانید با استفاده از قابلیت Relocation Schedule، این فرآیند را زمانبدی نمایید و یا حتی این فرآیند را کاملا بصورت دستی انجام دهید. مقادیر مختلف وضعیت عملکرد فرآیند Data Relocation عبارتند از:

 • Ready – هیچ فرآیند جابجایی داده ای در جریان نیست.
 • Relocating -  در حال اجرای فرآیند جابجایی داده است.
 • Paused - فرآیند جابجایی داده متوقف شده است.
 •  

  همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد، قابلیت FAST VP جابجایی خودکار داده ها را میان Tier های مختلف، بر اساس سیاست های از پیش تعیین شده و بر اساس برنامه زمانبندی شده، را داراست. برنامه زمانبدی به شما امکان تعریف نرخ سرعت جابجایی را می دهد. مقادیر عبارتند از :

  • Low
  • Medium
  • High

  Low دارای کمترین تاثیر بر عملکرد Storage است و High دارای بیشترین تاثیر بر عملکرد Storage است. گزینه پیش فرض Medium است.

   

  استفاده از FAST VP در محیط File

  برای تولید یک Filesystem در VNX، شما باید یک LUN را از محیط Block برای این منظور تدارک ببینید و آن را در Storage Group با نام filestorage~ قرار دهید. اگر LUN تولید شده در محیط Block با بهره گیری از FAST VP تولید شده باشد، آنگاه File System نیز که از آن LUN استفاده می کند، دارای قابلیتهای FAST VP است. تصویر زیر گویای این موضوع است.

 

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد