Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
vmware

پشت پرده vMotion چه می گذرد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

vMotion یکی از ویژگی های پر کاربرد بستر مجازی سازی VMware می باشد که ما را قادر می سازد تا یک Virtual Machine را از یک vSphere Host به یک vSphere Host دیگر منتقل سازیم، بدون اینکه مجبور باشیم Virtual Machine مذکور را خاموش نموده و فرایند سرویس دهی را متوقف نمائیم. استفاده از این تکنولوژی با توجه به شرایط مختلف و بر مبنای اهدافی متفاوت صورت می پذیرد.

به عنوان مثال انجام تعمیرات و تغییرات سخت افزاری و یا بروز کمبود منابع سخت افزاری در یک vSphere host می تواند دلیل استفاده از این تکنولوژی باشد.

 

استفاده از این تکنولوژی، البته به شرط وجود زیرساخت های مورد نیاز سخت افزاری، نیازمند تنها چند کلیک ساده می باشد حال آنکه در پس پرده این کلیک ها اتفاقات جالبی در حال وقوع است و فرایند vMotion آنچنانکه ما انجام می دهیم ساده و ابتدائی نیست. در این مقاله مروری خواهیم داشت بر قدم به قدم اقداماتی که vSphereبرای انجام این کار به عمل می آورد:

 

 vMotion چیست

مرحله اول: یک کپی زنده از Virtual Machine در vSphere Host مقصد ایجاد شده و به صورت نامرئی آغاز به کار می نماید.

مرحله دوم: تک به تک صفحات حافظه Virtual Machine منبع، در Virtual Machine مقصد و با استفاده از بستر vMotion Network کپی می گردد.

مرحله سوم: صفحات حافظه منبع و مقصد با یکدیگر مقایسه می شود و در صورت وجود هرگونه تغییر فرایند یکسان سازی (کپی مجدد صفحات تغییر یافته) انجام می گردد.

مرحله چهارم: تکرار مجدد مرحله سوم و این حلقه ادامه پیدا می کند تا هر دو Virtual Machine کاملاً یکسان گردند.

مرحله پنجم: در یک لحظه Virtual Machine منبع متوقف شده و Virtual Machine مقصد وارد مدار می شود.

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، بدون بروز هیچ مشکلی فرایند مذکور انجام می پذیرد چراکه کپی شدن صفحات حافظه معمولاً بسیار سریع تر از تغییر آن ها انجام می شود ولی همواره مواردی وجود دارد که سرعت تغییرات به قدری بالا می باشد که vMotion Network قادر به پوشش دهی مرحله سوم و چهارم نمی باشد، به عنوان مثال می توان به یک سرور SQL در زمان پیک سرویس دهی اشاره کرد.

در این هنگام که حلقه مراحل سوم و چهارم در حال بلعیدن پهنای باند شبکه می باشند نیاز به یک عامل بازدارنده که تکلیف کار را مشخص نماید مشهود می گردد، و البته این عامل از ابتدای فرایند وجود داشته و به نظارت بر فرایند مشغول بوده است.

به صورت پیش فرض vSphere مدت زمانی برابر با 100 ثانیه (این مقدار قابل تغییر می باشد) در اختیار این حلقه قرار می دهد تا وظیفه خود را به پایان برساند و در صورتی که حلقه در زمان مذکور موفق به تکمیل فرایند نشود vSphere فرایند vMotion را ملغی نموده و همچنین کپی زنده موجود در مقصد را متوقف و حذف می نماید. همچنین هیچگونه تغییری در Virtual Machine منبع ایجاد نمی شود و همچنان به سرویس دهی ادامه خواهد داد و تنها نتیجه ای که مدیر شبکه مشاهده می کند پیغام خطایی مبنی بر عدم موفقیت Migration خواهد بود.

نکته: همیشه قبل از اینکه اقدام به جابجایی یک Virtual Machine نمایید، ابتدا پهنای باند آزاد شبکه را با نرخ تغییرات حافظه مقایسه نموده و پس از حصول اطمینان از وجود پهنای باند کافی در شبکه نسبت به استفاده از vMotion مبادرت ورزید.


 

اموزش پیکربندی Vmotion در VMWARE ESXi

چک کردن قابلیت virtualization در سیستم

تحت وب کردن VMware ESXi

انواع مدل های مجازی سازی (Virtualization)

آموزش نصب میکروتیک در VMware Workstation

اموزش تصویری نصب و کانفیگ HPE-VMExplorer

4 روش بک آپ گیری برمحیط مجازی

 

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از سایت خوبتون

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد