cisco

تنظیم زمان و تاریخ روتر و سوئیچ سیسکو با استفاده از NTP Server

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تنظیم دقیق زمان و تاریخ بر روی روتر و سوئیچ اهمیت زیادی دارد. رخ دادهایی که بر روی روتر و سوئیچ ثبت می‎شوند، همگی دارای زمان و تاریخ می‎باشند. به طور مثال Interface ای قطع شده باشد، دستگاه ریبوت شده باشد، Attack ای رخ داده باشد و ...؛ همگی دارای زمان و تاریخ می‎باشند. هنگامی که این لاگ ها را برای عیب یابی بررسی می‎کنید، بدون وجود زمان دقیق رخ دادها، این لاگ ها هیچ ارزشی نخواهند داشت. علاوه بر این، IP Phone های سیسکو که از پروتکل

SCCP استفاده می‎کنند، زمان خود را از روتر سیسکو دریافت می‎کنند. در این مقاله می‎خواهیم چگونگی تنظیم دقیق زمان و تاریخ را بر روی تجهیزات شبکه بررسی کنیم.

دو روش برای تنظیم زمان و تاریخ بر روی روتر و سوئیچ وجود دارد؛ روش دستی و روش اتوماتیک.

با استفاده از دستور clock می‎توانید زمان روتر و سوئیچ سیسکو را تنظیم کنید. پیش از این کار، با استفاده از دستور show clock، زمان روتر را مشاهده کنید:

R1#show clock
*00:52:28.375 UTC Fri Mar 1 2002

 

ابتدا با استفاده از دستور clock timezone، زمان محلی خود را تنظیم کنید. زمان محلی ایران، 3:30+ می‎باشد:

R1(config)#clock timezone Teh 3 30

 

حال از دستور clock برای تنظیم زمان روتر استفاده کنید:

R1#clock set 20:49:50 24 Sep 2015

 

توجه داشته باشید که این دستور را در Enable Mode اجرا می‎کنیم.

 

روش دوم تنظیم زمان و تاریح روتر، استفاده از یک NTP Server می‎باشد. برای انجام این کار کافیست پس از تنظیم Timezone، از دستور زیر استفاده کنید:

R1(config)#ntp server 131.107.13.100 prefer

R1(config)#ntp server 212.26.18.41

 

شما میتوانید آدرس چندین NTP Server را بر روی روتر تنظیم کنید. با این همه روتر سعی می‎کند زمان خود را با NTP Server ای که با عبارت prefer مشخص شده، Sync کند. در صورت عدم پاسخ گویی این NTP Server، از NTP Server بعدی استفاده می‎کند.

به طور پیش فرض روتر هر 60 ثانیه زمان خوا را با NTP Server سینک می‎کند. برای تغییر این پیش فرض از دستور زیر استفاده کنید:

Router(config)#ntp clock-period  120

 

برای بازبینی تنظیمات و وضعیت NTP، از دستور {show ntp {association | status استفاده کنید.

کلمات کلیدی: | |

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد