linux

آشنایی با Bash – بخش چهارم ایجاد فایل از خط فرمان لینوکس

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در لینوکس همه چیز فایل است حتی سخت افزار های نصب شده در سیستم که در دایرکتوری dev/ قرار دارند. چندین روش برای ایجاد فایل های متنی از طریق خط فرمان وجود دارد که در نوشتن اسکریپت ها ایجاد می شود. با استفاده از ویرایشگر های متنی مانند vi و دستور touch می توان فایل های متنی را ایجاد کرد. دستور touch را می توان در اسکریپت نویسی و برای ایجاد خودکار یک فایل مثلن برای نوشتن Log ها استفاده کرد.

 

استفاده از ویرایشگر vi : برای ایجاد آن دستور زیر را اجرا کنید و سپس کلید i را بزنید(i=Insert) متن خود را بنویسد و کلید Esc را بزنید و بعد از حرف w را وارد کنید تا فایل ذخیره شود.

vi /path/to/filename

استفاده از دستور touch : دستور touch برای تغییر دادن Timestamp فایل ها بکار می رود ولی اگر آنرا بدون هیچ پارامتری و بصورت زیر استفاده کنید یک فایل خالی ایجاد می کند.

touch /path/to/filename

استفاده از نماد < : در این مطلب نماد ها گفته شد، با استفاده از این نماد و بصورت زیر و با دستور cat می توان یک فایل خالی ایجاد کرد

cat > /path/to/filename

بعد از وارد کردن محتویات برای ذخیره شدن فایل با محتویاتش در مسیر مورد نظر باید کلید های Ctrl+D را کلیک کنید.

نکات :

در لینوکس نوشتن پسوند فایل ها مهم نیست بلکه سیستم توسط فایلی به نام Magic Number و کد های خود آن فایل تشخیص می دهد که نوع فایل چیست و باید به چه ابزاری باز شود. این فایل شامل تمامی پسوند هاست که به هر پسوند عددی داده شده است(این عدد بصورت استاندارد تمام سیستم عامل ها است) وقتی شما یک فایل jpg را با فرمت txt ذخیره می کنید این برای لینوکس مهم نیست چون لینوکس کاری به پسوند ندارد بلکه کد های فایل را خوانده و عدد را بدست می اورد و سپس این عدد را با اعداد درون فایل Magic Number مقایسه می کند و تعیین می کند پسوند فایل چیست.این فایل با نام magic ود مسیر usr/share/magic/ ذخیره شده است.

cat /usr/share/magic

فایل های متنی در لینوکس دارای پسوند خاصی نیستند یعنی بر خلاف ویندوز که دارای پسوند txt. است لینوکس اینگونه نیست. وقتی شما از دستور touch یا استفاده از نماد < استفاده می کنید یک فایل متنی ASCII ایجاد می کند و تعیین پسوند طبق گفته بالا اهمیتی ندارد.

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد