linux

آشنایی با Bash – بخش دوم ( دستور cd و نماد ها )

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

cd مخفف Change Directory یکی از پرکابردترین دستور هایی است که در طول استفاده شما از سیستم بکار برده می شود.از این دستور برای پیمایش در سطح سیستم فایل لینوکس در خط فرمان استفاده می شود.این پست بر گرفته از فصل اول کتاب 101 Linux Hack نوشته شده است. برای درک بهتر مطالب برخی از مفاهیم دیگر نیز اضافه شده است.

cd دستوریست بدون گزینه و برای پیمایش سیستم فایل بکار می رود. روش استفاده آن بصورت زیر است :

 

cd /path/to/directory

یکسری از نماد های تعریف شده در سیتم های یونیکسی وجود دارند که می توان برای راحتی کار، آنها را بجای مسیر، بکار برد. این نماد ها بصورت زیر هستند :

نماد نقطه dot symbol : در خط فرمان یک نقطه تنها (.) نشان دهنده دایرکتوری جاری است.دایرکتوری جاری دایرکتوری است که در حال حاضر درون آن هستیم به این دایرکتوری، دایرکتوری کاری نیز می گویند.دستور pwd یا Print Work Directory وجود دارد که با اجرای آن دایرکتوری جاری در خط فرمان نسان داده می شود.بطور مثال وقتی می خواهید یک فایل را از مسیر دیگری به دایرکتوری جاری منتقل کنید بجای اینکه مسیر دایرکتوری جاری را بنویسید کافیست بصورت زیر عمل کنید :

.  cp /source/path/filename

نماد دو نقطه : در خط فرمان دو نقطه نشان دهنده دایرکتوری والدِ، دایرکتوری جاری است. با اجرای دستور .. cd شما بجای نوشتن مسیر دایرکتوری والد،یکباره به آن منتقل می شوید.

نماد ~ : در خط فرمان نماد ~ به معنی دایرکتوری خانگی شماست و بجای نوشتن cd /home/amirnami من می توانم بنویسم ~ cd

نماد – : نماد – یا dash وقتی جلوی دستور cd می آید یعنی شبیه سازی back/forward در مرورگر های گرافیکی سیستم فایل. فرض کنید شما در حال حاضر در دایرکتوری /dir1/dir2/ هستید و سپس با دستور cd به دایرکتوری dir3/dir4/ می روید حالا می خواهید دوباره به دایرکتوری dir1/dir2/ بروید بجای نوشتن دستور cd /dir1/dir2 کافیست دستور – cd را بزنید و دوباره می خواهید به دایرکتوری dir3/dir4/ بروید دوباره کافیست دستور – cd را اجرا کنید.

نماد نقطه یا dot : نماد نفطه اگر در ابندای هر فایلی بیاد آن فایل مخفی یا Hidden می شود.پس در پیمایش خط فرمان با دستور cd الزامی است که آنرا در ابندای نام فایل بیاورید.فرض کنید فایل filename مخفی است پس برای پیمایش باید دستور زیر را استفاده کنید :

cd /path/to/.filename

نماد # و $ : وقتی شما با یک کاربر معمولی  پنجره خط فرمان یا ترمینال مجازی را باز می کنید جلوی خط اعلان Command Prompt علامت $ نشان داده می شود ولی وقتی با کاربر root هستید نماد # نشان داده می شود.

نماد $ : برای تعریف و چاپ مقدار متغیر های محلی با دستور echo بکار می رود.

نماد > و < : نماد < برای ارسال خروجی یک دستور (Standard Output) به ورودی یک دستور (Standard Input) بکار می رود. نماد > برای ارسال ورودی به یک دستور بکار می رود.

ls -l > filedir

cat < filedir

دستور اول ابتدا ls -l را اجرا می کند و سپس خرجیش را بجای اینکه در نمایشگر چاپ کند بصورت ورودی در یک فایل ذخیره می کتد. دستور دوم هم محتوای آن فایل را بعنوان ورودی به دستور cat می دهد.

نماد | : این نماد معرف Piping یا لوله کشی استو مفهوم Piping به ایم معنی است که نتیجه اجرای یک دستور را به یک دستور دیگر بدهیم. یعنی نتیجه دستور اول بعنوان آرگومان ورودی دستور دوم و ….

ls -l | wc -l

در دستور بالا ابتدا دستور ls -l اجرا شده و نتیجه آن یعنی فهرست دایرکتوری ها و فایل ها بعنوان پارامتر دستور wc -l بکار می رود.

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد