linux

آموزش نصب zabbix server

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این پست به آموزش نصب و تنظیمات مربوط به zabbix server می پردازیم.ذکر این نکته در ابتدای متن خالی از لطف نیست که مولفه سرور zabbix فقط روی سیستم های یونیکس بیس مانند linux , freebsd و … نصب میشود و ما برای این سری از مقالات آموزشی از سرورهای دبیان بیس (debian base) استفاده میکنیم.

 

برای اینکه شما بتوانید زبیکس سرور که مولفه اصلی سیستم مانیتورینگ ما هست را نصب کنید دو راه پیش رو دارید . یا میتوانید با استفاده از پکیج های آماده به نصب بپردازید و یا اینکه مولفه را از روی کد منبع کامپایل کنید .

در اینجا ما به نصب مولفه با استفاده از پکیج های آماده بسنده میکنیم و در مقاله های آتی به نصب از طریق کد منبع هم می پردازیم .

در حال حاضر که من این مقاله را مینویسم آحرین نسخه پایدار zabbix که از پشتیبانی طولانی مدت توسط سایت پروژه بهره مند است نسخه ۳٫۲ آن می باشد . پس ما هم به توضیح نصب آن میپردازیم.

برای این کار ابتدا باید به سایت پروژه zabbix به آدرس www.zabbix.com رفته و از آنجا به قسمت دانلود ها بروید و مولفه zabbix server را دانلود کنید .

در اینجا باید یاد آور شوم که zabbix server برای اینکه بتواند دیتای مربوط به همه هااست هایی که دارد مانیتور می کند را نگهداری کند و روی آنها عملیات پردازشی انجام دهد و در frontend به ما نمایش دهد نیاز به یک دیتا بیس دارد . این مولفه جوری طراحی شده است که میتواند با انواع مختلف دیتابیس ها مانند mysql , postgresql , oracle و … کار کند .

ما در این مقاله بسته مربوط به mysql مولفه سرور را بدلیل عامیت استفاده از mysql نصب میکنیم . شما میتوانید با توجه به تسلط خودتان روی دیتابیس مربوطه پکیج های مربوط را دانلود کنید.

بعد از دانلود پیکیج نوبت به مرحله نصب آن میرسد . برای این منظور از دستور زیر استفاده می کنیم

dpkg -i zabbix-server-mysql_3.2.3-1+jessie_amd64.deb

به احتمال زیاد اگر شما از قبل مولفه هایی مثل mysql را نصب نکرده باشید با مشکل وابستگی های نرم افزاری مواجه میشوید که میتوانید با ساتاده از دستور زیر بصورت اتوماتیک این مسکلات را حل کنید.

 

apt-get -f install -y

 

کلمات کلیدی: | | |

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد