Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
microsoft

ویژگی های جدید سرور ۲۰۱۶ مایکروسافت (بخش اول)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

متخصصین شبکه آشنایی کاملی با نام و سابقه سیستم عامل های سرور شرکت مایکروسافت دارند. مایکروسافت یکی از بزرگترین شرکت هایی است که در زمینه توسعه سیستم عامل های سرور فعالیت میکند و سیستم عامل های این شرکت جزء کاملترین مجموعه های سرویس دهنده ای خدمات شبکه در بین سیستم عامل های دیگر رقیبان است.

 

مایکروسافت مدتی است به دنبال توسعه و نهایی کردن جدیدترین نسل از سیستم عامل های شبکه ای مبتنی بر Cloud یعنی سیستم عامل سرور ۲۰۱۶ می باشد. این سرور نسل بعدی سیستم های سرور این شرکت و مشخصا در مقایسه با سرورهای نسل قبل مایکروسافت (سرور ۲۰۱۲ R2) تفاوت ها و بهبود های زیادی خواهد داشت.

در بخش اول این مقاله کوتاه سعی بر آن داریم تا به صورت خلاصه برخی از تفاوت های و بهبود هایی که در این سرور وجود داشته است را بررسی و تحلیل کنیم. در این مقاله ابتدا به بررسی خلاصه بخشی تغییرات بزرگ و مهم این سرور می پردازیم و درآینده سعی بر آن خواهیم داشت که بتوان هر موضوع را به صورت کلی تر و با جزئیات بیشتر در مقاله هایی جداگانه مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

سرور ۲۰۱۶ مایکروسافت بر پایه سرویس دهنده های Cloud پیاده سازی شده است و سعی مایکروسافت بر آن بوده تا بتوان در این سیستم عامل سرویس های یکپارچه و تجربه استفاده از سرویس های نوین پشتیبانی شبکه را در آن جای دهد. در حال حاظر چهارمین پیش نمایش از این سرور برای دوست داران راه اندازی شبکه در دسترس قرار گرفته است تا آن را تجریه و نظریات خود را با مایکروسافت در میان بگذارند. برخی از بزرگترین و مهمترین تفاوتهای موجود در این پیش نمایش از سیستم عامل سرور ۲۰۱۶ شرکت مایکروسافت به شرح زیر می باشد:

Nano Server
در سیستم عامل سرور ۲۰۱۶ نوعی نصب جدید سیستم عامل به نام Nano Server وجود دارد. این نوع از نصب سیستم عامل نسل جدیدی از سرور های Core می باشد که با دیدگاه حرفه ای تر نسب به نسل های قبل، با هدف پایداری و سرویس دهی بهتر توسعه پیدا کرده است . این نوع سیستم عامل سرور هیچگونه محیط گرافیکی حتی برای ورود کاربر را ندراد و تنها از طریق دستورات PowerShell و یا به صورت کنترل از راه دور مدیریت می شود. این سرور وابسته به نوع نصب ماژول های آن کمتر از ۵۱۲ MB از فضای هارد را اشغال کرده و تنها حدود ۲۵۶ MB از حافظه RAM سرور را اشغال میکند !!!

کاربرد های اصلی این نوع نصب سیستم عامل می تواند به صورت زیر باشد.

استفاده به عنوان میزبان مجازی سازی ( Virtualization Host )
استفاده به عنوان میزبان ذخیره سازی اطلاعات در یک کلاستر ( Storage Host )
استفاده به عنوان سرور DNS
استفاده به عنوان یک سرویس دهنده وب ( Web Server )


Windows Containers
اصطلاح Windows Container یک دیدگاه جدید در ساختار سرور ۲۰۱۶ مایکروسافت می باشد. با استفاده از این روش پشتیبانی شبکه می تواند در داخل سیستم عامل سرور محیط های کاملا ایزوله نسبت به یکدیگر ایجاد کند تا سرویس ها به دیدگاه کاملا مجزا و بدون ارتباط و تعامل با یدیگر عمیات سرویس دهنده ای خود را انجام دهند. به عنوان مثال زمانی که سرویس شما در داخل یک Container مجزا قرار گیرد مانند این امر است که آن سرویس بر روی یک سیستم عامل کاملا خام و بدون هیچ سرویس دیگر راه اندازی شده است. در مقالات بعدی چگونگی ایجاد و انواع Container های موجود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Hyper-V Upgrade
متخصصین شبکه با نام Hyper-V به عنوان سرویس مجازی سازی مایکروسافت اشنا هستند. این سرویس ابزاری برای مجازی سازی سرورها می باشد که بسیار تخصصی و با قدرت بالا کار خود را انجام می دهد. این سرویس در سرور ۲۰۱۶ تغییرات و بهینه سازی های بسیار زیادی شده است. در این مقاله تنها به لیست برخی از این تغییرات اشاره خواهیم کرد و در آینده ای نزدیک هر یک از این تغییرات را به صورت کامل مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

لیست برخی از تغییرات این سرویس عبارتند از :

Discrete Device Assignment
Hot Add & Remove NIC and Memory
Linux Secure Update
Nested Virtualization
Storage QoS
Shielded VM
Windows Container
PowerShell Direct


در این مقاله ۳ مورد بسیار مهم از ویژگی های جدید سرور ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار گرفت و در آینده ای نزدیک به دیگر ویژگی های جدید این سرور نیز پرداخته خواهد شد. نظر شما در رابطه با این ویژگی ها و آینده این نسل از سرور های شرکت مایکروسافت چیست ؟

ویژگی های جدید سرور ۲۰۱۶ مایکروسافت (بخش دوم)

آموزش حذف کردن فایل های غیرقابل‌ حذف ویندوز

انواع پروتکل های میل سرور

دانلود Exchange Server 2013 ,2010

ICS یا Internet connection sharing چیست ؟

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد